Jak se připravit na Silvestra

Oslavy závěrečných dní a hodin roku mohou přinášet našim čtyřnohým kamarádům mnoho nepříjemných chvil a stresu. Jak tedy nejlépe ochránit psy a kočky před extrémním hlukem a záblesky z petard a ohňostrojů?

tall-wwdsc59610000301-652.jpg

 

 

Oslavy závěrečných dní a hodin roku mohou přinášet našim čtyřnohým kamarádům mnoho nepříjemných chvil a stresu. Jak tedy nejlépe ochránit psy a kočky před extrémním hlukem a záblesky z petard a ohňostrojů?

Ideální je se na poslední den v roce připravit předem a pokusit se tak co nejvíce zmírnit důsledky bujarých oslav již v zárodku. Prevence, včetně dočasného omezení svobody našich čtyřnohých přátel, má v tomto období svůj zásadní význam.

Odpalování petard je na denním pořádku i týden nebo dva před silvestrovskou půlnocí. I když jste při venčení zvyklí, že váš pes ovládá základní poslušnost a pouštíte ho navolno, v tomto období raději používejte vodítko. Ujistěte se také, že váš miláček má na obojku uvedené své jméno a vaše telefonní číslo pro případ ztráty. Reakce zvířete při odpálení petardy v jeho těsné blízkosti může být velmi zmatená. Pes vás nebude vnímat, snadno uteče a může se v takovém stavu vážně zranit. V případě, že vaši svěřenci pobývají přes noc venku, vezměte je v tento čas dovnitř a dopřejte jim útočiště v útrobách domu, kde stěny odstíní hluk a dokáží zamezit nechtěnému útěku přes plot zahrady.

V bytě nebo uvnitř domu zatemněte okna stažením žaluzií, rolet nebo závěsů. Pusťte nahlas televizi či rádio. Pelíšek umístěte ve své blízkosti a věnujte pejskovi nebo kočičce dostatek pozornosti a hlazení. Chovejte se normálně, dbejte na to, ať z vás nejsou cítit obavy, že se odehrává něco výjimečného. Vyzkoušet můžete i nahlas mluvit klidným tónem.

Na zklidnění zvířat nepoužívejte humánní (lidské) léky, které jsou nevhodné svým složením. Na klinice vám rádi poradíme, jaké veterinární prostředky můžete volit. Zeptejte se na recepci nebo přímo svého veterináře.

Krmiva

Jedná se o inovační krmivo CALM Royal Canin pro kočky i psy, které prostřednictvím kombinace přírodních účinných složek nabízí komplexní přístup k problematice stresu. Pro správné působení je ideální začít toto krmivo podávat 10 dní před očekávaným obdobím stresu.

Doplňky ve formě tablet, kapslí a kapek

Nejedná se o sedativa a proto tyto přípravky nemají vedlejší účinky na chování vašeho psa nebo kočky například v podobě letargie nebo ospalosti. Lze je podávat dlouhodobě.

Jednou z variant účinku je použití látky mléčného hydrolyzovaného proteinu Alfa S1-hydrolyzát kaseinu, který reguluje sekreci stresových hormonů. Snižuje tak pocity úzkosti a zlepšuje celkovou odolnost proti stresovým situacím. Zástupcem této kategorie jsou kapsle ALAVIS Relax, podávat se začínají nejméně 2-3 dny před očekávaným stresem.

Další variantou použití je například ALAVIS Calming s rychlým nástupem účinku, podat stačí 30 až 60 minut před očekávaným stresem. Zvířata jej přijímají jako pamlsek ve formě žvýkacích tablet. Účinné látky obsažené v tabletách jsou thiamin (vitamin B1), komplex kolostra a L-theanin. Působí na nervovou soustavu a navozují stav zklidnění a zmírnění úzkosti.

Preparáty na principu feromonů

Feromony jsou přírodní chemické látky, které produkují lidé i živočichové. Uklidňující feromony vylučují samice v prvních dnech po porodu na zklidnění svých mláďat. A právě tento druh feromonů se využívá při výrobě difuzérů do zásuvky, sprejů nebo obojků, které pomáhají psům a kočkám odolávat stresu. Přípravek pro psy hledejte například pod označením ADAPTIL, pro kočky je určen FELIWAY.

Difuzér se vloží do elektrické zásuvky v místnosti, kde se zvíře zdržuje nejdéle, opět ideálně několik dnů před Silvestrem. Spreje se používají ve formě 2-3 střiků na místa škrabání či značkování močí. Obojek se nasadí na krk tak, aby se dotýkal kůže a třením o ni se zahříval a uvolňoval v této situaci feromony.

text: MVDr. Silvie Poláčková

 

Anketa

Uvítáte na recepci při čekání na ošetření:

(75 %)
 
(25 %)
 

Celkový počet hlasů: 822

Máte uzavřenou pojistku veterinární péče pro svého čtyřnohého přítele?

(25 %)
 
(75 %)
 

Celkový počet hlasů: 694