Měření spánkové dechové frekvence u psů a koček

Spánková dechová frekvence je velice důležitým parametrem monitorování psů a koček se srdečním onemocněním.

 Jeho obrovskou výhodou je, že se dá snadno měřit v domácím prostředí. Jeho zvýšení je zároveň jedním z nejcitlivějších indikátorů hromadění tekutiny v plicích nebo v hrudníku (tj. rozvoje srdečního selhání).

Monitorování spánkové dechové frekvence se používá jak před první návštěvou u kardiologa, tak v rámci dlouhodobého monitoringu pacientů s diagnostikovaným srdečním onemocněním nebo srdečním selháním.


Jak dechovou frekvenci změřit?

  • Počkejte, až bude Vaše kočka nebo Váš pes klidně spát (ideálně při pokojové teplotě, tj. v ne příliš studeném nebo teplém prostředí). Pokud Váš pes během spánku poštěkává nebo má záškuby končetin (pravděpodobně se mu něco zdá), počkejte, až se zklidní.
  • Spočítejte počet nádechů během jedné minuty (minutová dechová frekvence), případně během 15 vteřin, a vynásobte čtyřmi, abyste získali minutovou dechovou frekvenci. Jeden nádech je jedno roztažení (zvednutí) hrudníku.
  • Měření dechové frekvence před první návštěvou kardiologa by mělo být provedeno několikrát během dvou nebo tří dnů před konzultací. U pacientů s diagnostikovaným srdečním onemocněním/srdečním selháním se frekvence monitoringu liší v závislosti na aktuálním stavu pacienta a dle dohody s kardiologem.
  • Všechna měření si prosím zapište (na papír nebo do mobilu) a přineste s sebou na konzultaci.
  • Dechovou frekvenci psů a koček lze měřit i pomocí mobilní aplikace Cardalis (měření počtu nádechů během 30 vteřin, minutová dechová frekvence se vypočítá automaticky).
  • Dechovou frekvenci nikdy neměřte ve chvíli, kdy si Váš mazlíček hraje nebo běhá, je mu příliš horko nebo je jakkoliv ve stresu či rozrušený.

 

 


Jaká je normální spánková dechová frekvence?

Normální dechová frekvence u spících koček a psů by neměla přesáhnout 30 dechů za minutu, ve většině případů se pohybuje mezi 15 a 25 dechy za minutu. Dechová frekvence, která je trvale vyšší než 30 dechů za minutu, může znamenat rozvoj srdečního selhání nebo zhoršení stavu. Zvýšení dechové frekvence ale může být způsobeno i dalšími faktory, proto je vždy namístě vyšetření kardiologem.


Co dělat, pokud je spánková dechová frekvence zvýšená?

Pokud opakovaně naměříte dechovou frekvenci vyšší než 30 dechů za minutu, kontaktujte nás (buď telefonicky nebo mailem). Pokud máte pocit, že se Váš pes/kočka dusí nebo má problém popadnout dech, kontaktujte okamžitě Vašeho ošetřujícího lékaře, případně pohotovostní veterinární službu.