Co je to kardiologie
Preparáty neovlivňují vědomí pacienta ve smyslu navození útlumu, spavosti nebo dezorientace, nemají tedy žádný sedativní (utlumující) efekt. Jsou zcela bezpečné a vhodné i pro nemocné pacienty a prakticky jimi není možné zvíře předávkovat. Nelze od nich však očekávat plnou eliminaci stresu, který je v některých případech tak veliký (jako například silvestrovské veselí), že je jejich efekt sotva pozorovatelný.
Jak návštěva u kardiologa probíhá?
Na Vaši první konzultaci Vás objedná Váš ošetřující lékař – buď na jeho doporučení, nebo na Vaši vlastní žádost. První konzultace se skládá z odebrání podrobné anamnézy (rozhovoru s Vámi) a klinického vyšetření pacienta (dohromady cca 30-60 minut). Poté spolu probereme diagnostické testy vhodné pro Vašeho mazlíčka (např. sono (ultrazvuk) srdce – dopplerovská echokardiografie, EKG, RTG hrudníku). Vyšetření jsou ve většině případů prováděna bez sedace nebo anestezie a Vy můžete být se svým psem/kočkou přítomni po celou dobu. Na sonografické vyšetření srdce je potřeba pacienta oholit, ale oholení se týká pouze velmi malé oblasti hrudníku v podpaží a v okolí pupíku (výrazně krátkosrstá plemena se holit nemusí). Na vyšetření Holterem (24hodinové EKG) je nutné oholení hrudníku mírně zvětšit. Všechna vyšetření jsou neinvazivní a bezbolestná, a protože jsou prováděna v klidném a tichém prostředí, někteří pacienti během ultrazvuku srdce dokonce usnou.
Po provedení všech nutných vyšetření Vám bude podrobně vysvětlena diagnóza, doporučena případná terapie a další plán. Zároveň zodpovíme všechny Vaše případné dotazy. Písemná zpráva z vyšetření bude Vám i Vašemu ošetřujícímu lékaři zaslána emailem.
Musí můj pes/kočka přijít na konzultaci nalačno?
Ano. Pokud jste objednáni na dopoledne, svého mazlíčka prosím nekrmte po 22. hodině večer před konzultací. Pokud je Vaše konzultace v odpoledních hodinách (od 14. hodiny dál), dejte Vašemu psovi/kočce malé množství jídla zhruba v 7 hodin ráno v den konzultace (pokud nejsou zvyklí ráno jíst, krmit nemusíte vůbec). Vodu omezovat nemusíte. I když sedace/anestezie ve většině případů nutná není, plný žaludek může ovlivnit výsledky některých krevních testů.
Mám svému psovi/kočce podat pravidelné léky ráno před konzultací?
Ano. Všechny léky podejte jako vždy. Lék můžete podat s malým pamlskem, i když bude Váš mazlíček jinak nalačno. Na konzultaci s sebou prosím přineste všechny léky, které Váš pes/kočka dostává.
Jak dlouho návštěva u kardiologa trvá?
Základem dobré diagnostiky a léčby je podrobná anamnéza, detailní vyšetření a vysvětlení diagnózy a terapie. Proto si prosím na návštěvu u kardiologa rezervujte zhruba 2-3 hodiny Vašeho času. Screening psů a koček bez jakýchkoliv klinických příznaků například před uchovněním je ve většině případů kratší.
Mám si na konzultaci u kardiologa připravit něco speciálního?
Pokud je to jen trochu možné, spočítejte prosím doma dechovou frekvenci svého mazlíčka v době, kdy spí a je v klidu (není mu horko, nemá divoké sny). Tento parametr je velice důležitý pro další diagnostiku a léčbu. Návod, jak změřit dechovou frekvenci Vašeho psa nebo kočky, najdete v článku níže. Je důležité, aby na konzultaci doprovázel zvíře ten z majitelů, který má o jeho zdravotním stavu nejlepší přehled.