Kardiologie

Přítomnost specializovaného kardiologa přináší našim lékařům i pacientům možnost precizní diagnostiky, včasného odhalení i skrytých srdečních vad, adekvátní léčbu zajišťující dlouhodobou kvalitu života.

Kardiologie

Přítomnost specializovaného kardiologa přináší našim lékařům i pacientům možnost precizní diagnostiky, včasného odhalení i skrytých srdečních vad, adekvátní léčbu zajišťující dlouhodobou kvalitu života.

Kardiologie

Přítomnost specializovaného kardiologa přináší našim lékařům i pacientům možnost precizní diagnostiky a včasného odhalení i skrytých srdečních vad. Adekvátní a včas nasazená léčba často zajistí dobrou kvalitu života a  bez rozvoje onemocnění do stádií omezujících nebo dokonce ohrožujících život.


Kardiologické vyšetření také významně zvyšuje bezpečné provedení všech zákroků vyžadujících anestezii.

 

Co je to kardiologie

Preparáty neovlivňují vědomí pacienta ve smyslu navození útlumu, spavosti nebo dezorientace, nemají tedy žádný sedativní (utlumující) efekt. Jsou zcela bezpečné a vhodné i pro nemocné pacienty a prakticky jimi není možné zvíře předávkovat. Nelze od nich však očekávat plnou eliminaci stresu, který je v některých případech tak veliký (jako například silvestrovské veselí), že je jejich efekt sotva pozorovatelný.

 

Jak návštěva u kardiologa probíhá?

Na Vaši první konzultaci Vás objedná Váš ošetřující lékař – buď na jeho doporučení, nebo na Vaši vlastní žádost. První konzultace se skládá z odebrání podrobné anamnézy (rozhovoru s Vámi) a klinického vyšetření pacienta (dohromady cca 30-60 minut). Poté spolu probereme diagnostické testy vhodné pro Vašeho mazlíčka (např. sono (ultrazvuk) srdce – dopplerovská echokardiografie, EKG, RTG hrudníku). Vyšetření jsou ve většině případů prováděna bez sedace nebo anestezie a Vy můžete být se svým psem/kočkou přítomni po celou dobu. Na sonografické vyšetření srdce je potřeba pacienta oholit, ale oholení se týká pouze velmi malé oblasti hrudníku v podpaží a v okolí pupíku (výrazně krátkosrstá plemena se holit nemusí). Na vyšetření Holterem (24hodinové EKG) je nutné oholení hrudníku mírně zvětšit. Všechna vyšetření jsou neinvazivní a bezbolestná, a protože jsou prováděna v klidném a tichém prostředí, někteří pacienti během ultrazvuku srdce dokonce usnou.

Po provedení všech nutných vyšetření Vám bude podrobně vysvětlena diagnóza, doporučena případná terapie a další plán. Zároveň zodpovíme všechny Vaše případné dotazy.  Písemná zpráva z vyšetření bude Vám i Vašemu ošetřujícímu lékaři zaslána emailem.

 

 

Musí můj pes/kočka přijít na konzultaci nalačno?

Ano. Pokud jste objednáni na dopoledne, svého mazlíčka prosím nekrmte po 22. hodině večer před konzultací. Pokud je Vaše konzultace v odpoledních hodinách (od 14. hodiny dál), dejte Vašemu psovi/kočce malé množství jídla zhruba v 7 hodin ráno v den konzultace (pokud nejsou zvyklí ráno jíst, krmit nemusíte vůbec). Vodu omezovat nemusíte. I když sedace/anestezie ve většině případů nutná není, plný žaludek může ovlivnit výsledky některých krevních testů.

 

Mám svému psovi/kočce podat pravidelné léky ráno před konzultací?

Ano. Všechny léky podejte jako vždy. Lék můžete podat s malým pamlskem, i když bude Váš mazlíček jinak nalačno. Na konzultaci s sebou prosím přineste všechny léky, které Váš pes/kočka dostává.


Jak dlouho návštěva u kardiologa trvá?

Základem dobré diagnostiky a léčby je podrobná anamnéza, detailní vyšetření a vysvětlení diagnózy a terapie. Proto si prosím na návštěvu u kardiologa rezervujte zhruba 2-3 hodiny Vašeho času. Screening  psů a koček bez jakýchkoliv klinických příznaků například před uchovněním je ve většině případů kratší.

 


Mám si na konzultaci u kardiologa připravit něco speciálního?

Pokud je to jen trochu možné, spočítejte prosím doma dechovou frekvenci svého mazlíčka v době, kdy spí a je v klidu (není mu horko, nemá divoké sny). Tento parametr je velice důležitý pro další diagnostiku a léčbu. Návod, jak změřit dechovou frekvenci Vašeho psa nebo kočky, najdete v článku níže. Je důležité, aby na konzultaci doprovázel zvíře ten z majitelů, který má o jeho zdravotním stavu nejlepší přehled.